Carinske stope za uvoz određene robe iz oblasti obućarske, elektro, metalske, prehrambene, hemijske i auto-industrije biće ukinute ili smanjene i važiće do kraja ove godine. Savjet ministara donio je odluku o privremenoj suspenziji i smanjenju carinskih stopa kod uvoza određene robe do kraja 2014. godine.Odluka, kojom su obuhvaćene 34 tarifne oznake, odnosi se na najmanje 30.000 radnika iz oblasti obućarske, elektroničke, metalske, auto-industrije, prehrambene i hemijske industrije. Očekivani efekti njene primjene su stvaranje konkurentnijih proizvoda za domaće i inostrano tržište, povećanje izvoza i zapošljavanje, saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
Carinske stope za uvoz određene robe iz oblasti obućarske, elektro, metalske, prehrambene, hemijske i auto-industrije biće ukinute ili smanjene i važiće do kraja ove godine.
Savjet ministara donio je odluku o privremenoj suspenziji i smanjenju carinskih stopa kod uvoza određene robe do kraja 2014. godine.
- Odluka, kojom su obuhvaćene 34 tarifne oznake, odnosi se na najmanje 30.000 radnika iz oblasti obućarske, elektroničke, metalske, auto-industrije, prehrambene i hemijske industrije. Očekivani efekti njene primjene su stvaranje konkurentnijih proizvoda za domaće i inostrano tržište, povećanje izvoza i zapošljavanje - saopšteno je iz Savjeta ministara BiH.
Niže carine plaćaće se, između ostalog, pri uvozu đonova i drugih dijelova za obuću, električnih transformatora, utikača i utičnica, osigurača, silicijuma...
Član Izvršnog odbora Udruženja proizvođača kože, tekstila i obuće pri Privrednoj komori RS i direktor Fabrike obuće "Sanino" iz Dervente Radovan Pazurević istakao je da je ova odluka rezultat aktivnosti koju obućari vode već godinama s ciljem povećanja konkurentnosti i otklanjanja nelogičnosti koje su postojale u BiH. Kazao je da zemlje EU imaju carinsku stopu za đonove od tri odsto, a BiH 15 odsto.
- Sad će te carine biti izjednačene. To će biti značajno olakšanje, ne samo zbog smanjenja troškova, nego i zbog približavanja našeg tržišta normalnim uslovima poslovanja koji vladaju u EU - naglasio je Pazurević.
Tehnički direktor Fabrike obuće "Bema" iz Banjaluke Marinko Umičević istakao je da je svaka odluka koja ide u pravcu olakšanja poslovanja dobra.
- Za nas obućare je ova odluka dobra, ali imao problem sa inopartnerima koji neće da plaćaju duple carine. Naši partneri u svojoj zemlji plaćaju carinu za đon koji uvoze, a nakon što im mi napravimo obuću opet pri izlasku iz BiH plaćaju carinu. Nije jasno da li je to pitanje riješeno ovom uredbom - naglasio je Umičević.
Problemi
Radovan Pazurević je istakao da se proizvođači u oblasti kože, tekstila i obuće susreću sa nedostatkom novih poslova, jer je na tržište EU ušlo mnogo jeftine robe sa Bliskog istoka.
- Osjeća se blago zatišje, nema novih kooperanata tako su da poslovi kada je obućarstvo u pitanju u fazi stagnacije - kazao je Pazurević.